Tromb ?

Boli de inima

Postata de stoica.marius cu 9 ani in urma.

Buna ziua

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste urmatoarea situatie :
Am in familie o doamna in varsta, 78 de ani, care a acuzat cateva zile la rand o durere acuta la nivelul gleznei unui picior. A mers la urgenta, pt ca situatia devenise insuportabila si era si week end si dupa o serie de investigatii a ajuns internata la cardiologie, fiind suspecta de tromboza.
Mentionez ca i s a facut doar radiografie osoasa si nu i s a facut si o ecografie venoasa.
Dupa un tratament cu anticoagulante, a fost externata dupa cateva zile, durerile s-au diminuat dar nu au disparut. Pt ca avea si probleme cu tensiunea , a urmat un tratament cu tertensif.. i sa recomandat doar sintron si intreruperea tratamentului cu tertensif.
In scurt timp, INR ul (viteza sangelui) a ajuns la valori normale insa in lipsa tertensif sau a altui medicament tensiunea arteriala a luat o razna ajungand la valori de peste 17.
Am intrerupt tratamentul cu sintron pt ca inr ul era ok si am reluat tratamentul cu tertensif sau similare.
Problema este ca durerile au reaparut, la fel de acute.
INR ul este Ok, tensiunea este ok, am fost si la ecografie venoasa, a spus doctorul ca nu este nici un tromb... si daca a fost a disparut.
Ce ar mai fi de facut ? Practic, cati medici intrebi atatea sfaturi primesti. Primesti retete si iti dai seama ca medicamentele nu sunt compatibile unul cu altul..
As dori o recomandare, ce medic sa mai consultam ?
multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

E un pacient cu risc important la care nu putem sa luam o decizie prin mesaje. Ca sa am o opinie pertintenta ar trebui sa vad bolnavul si examenele pe care le-a facut.