Tritace

Boli de inima

Postata de 100770 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate administra tritace de 2.5mg in loc de tritace plus de 2.5mg/12.5mg.Stiu ca tritace plus contine o combinatie de ramipril si diuretic,iar tritace simplu contine doar ramipril.Ideea este ca nu am gasit tritace plus si nu pot sa o mai tin pe mama fara acest medicament.Are tratament de la medicul cardiolog cu mai multe medicamente,printre care si acest tritace plus de negasit.Intrebarea mea este daca se poate administra acest tritace de 2.5 mg?Mama are 67 de ani si de doi ani este sub prescriptie medicala,diagnosticata cu o insuficienta cardiaca usoara si hipertensiune.Va multumesc si astept raspuns.Multa sanatate!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Puteti sa-i administrati insa exista riscul sa nu controleze suficient tensiunea arteriala. Este recomandat sa consultati medicul cardiolog in vederea schimbarii tratamentului.

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

In general, daca nu gasiti medicatia prescrisa de cardiolog, trebuie sa rugati farmacistul sa va dea identic dozele de medicamente prescrise in alte forme comerciale. Bineinteles ca puteti inlocui Tritace Plus, dar vorbiti cu farmacistul care va da medicatia.

www.inimed.ro