Trebuie sa merg din nou la control ?

Boli de inima

Postata de Utilizator11712564178 cu o luna in urma.

Am prolaps de valva mitrala gr 2 si hipertensiune arteriala ,am fost la medic si mi a dat concor de 2,5 si mi a fost rau nu l am mai luat. De ceva vreme respir tot mai greu,bataile sunt tot mai cidate si neregulate ,simt ca ma sufoc ,bate greu uneori si a inceput sa doara si capul...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este esential sa mergeti din nou la control cat mai curand posibil, mai ales daca simptomele dvs. s-au agravat. Nu este recomandat sa intrerupeti medicatia prescrisa fara o discutie prealabila cu medicul.

Respiratia ingreunata si bataile inimii neregulate sunt semne de alarma si nu ar trebui ignorate.

Daca va simtiti sufocat sau aveti dureri de cap este posibil ca tensiunea sa fie foarte ridicata. Rolul medicului este sa ajusteze tratamentul in functie de simptomele pe care le aveti.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/palpitatiile-semn-al-anxietatii-sau-al-unei-boli-de-inimai_15193

Va dorim multa sanatate!