Tratament?

Boli de inima

Postata de Georgiana L cu un an in urma.

Buna ziua , recent tatăl meu a avut o programare la cardiologie . El are 130 kg , probleme cu circulația , retenție de apa , picioare umflate , varice . Cardiologul i-a găsit destul de mult colesterol in jurul gâtului , ficat gras s.a.m.d . Programarea a fost vinerea . Doctorul l-a chemat luni dimineața la analize de sânge . Între timp i-a prescris furosemid , diurex, un medicament de colesterol ( nu mai țin minte denumirea ) , medicamentele fiind pe 5 zile . Deci trebuia sa ia o zi furosemid , cealalata diurex. Ideea e ca duminica spre luni ii s-a făcut rău . Friguri , dureri de maini și picioare , stare de leșin . Când a mers la analize luni dimineața pe lângă faptul ca doctorul nici nu l-a văzut , nici măcar nu i s-a luat tensiunea , sau sa i se facă o perfuzie . I-a luat doar sânge și l-a trimis acasa . Bineînțeles ca noi când i-am luat tensiunea era 9 .
După rezultatul analizelor văd ca din nou i-a prescris furosemid și diurex .
Nu poate fi înlocuite cu alte diuretice in condițiile in care lui i-au făcut rău ?

Raspunsuri (1)

Alex

acum un an

furosemid si diurex sunt aproape acelasi lucru...diurex este spironolactonă+ furosemid