tratament

Boli de inima

Postata de Andda cu 8 ani in urma.

Buna ziua,
Este vorba de mama mea, in varsta de 67 ani. Are ca diagnostic Hipertensiune arteriala cu risc maxim + Fibrilatie arteriala cronica si Hipertiroidism. Tratamentul pe care il urmeaza in prezent consta in:
- Digoxin
- Metoprolol
- Atacand
- Nedis
- Sintrom
- Spironolactona
- Eutirox
In prezent este internata la Parhon. Medicul de inima o trimite sa verifice tiroida, iar medicul de la Parhon ii modifica tratamentul de inima. In prezent se simte foarte rau, are oscilatii de tensiune, maxima fiind ieri 17 astazi 9. Medicul curant de tiroida i-a spus sa nu mai ia Atacand, iar pe viitor sa il ia doar cu monitorizarea tensiunii.
Ma poate ajuta cineva, va rog, cu privire la cum ar trebui efectuata aceasta monitorizare a tensiunii; la ce interval orar si ce valori ar trebui sa aiba tensiunea pentru pentru a lua/sau nu Atacand.
Am inteles deoarece programarea la medicul cardiolog este in 29 aprilie 2016 si pana atunci singura recomandare este de a lua Atacand-ul in functie de tensiunea zilnica.
Daca aveti alte pareri va rog sa am ajutati.
Va multumesc pentru intelegere si sprijin
Multa sanatate

Raspunsuri (2)

anonim

acum 8 ani

aveti grija pe mana cui va lasati sanatatea.nu toti medicii sunt competenti.

Andda

acum 8 ani

Adevarat ce spuneti, insa eu nu contest calitatea lor de specialisti cu atat mai mult cu cat sunt foarte laudati inclusiv pe acest form.
Problema mea este ca nu stiu ce sa fac in acest moment.
Multumesc!