tratament prescris

Boli de inima

Postata de Doina113 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Am 44 de ani, sunt fumatoare, si de mult timp ma luptam cu o serie de simptome de sugerau probleme cardiace : apasari profunde in zona toracica, de scurta durata (1-2 secunde) plus o stare de rau, ca o ameteala, slabiciune a intregului corp, dublata de o usoara senzatie de voma. Am fost la medic cardiolog, mi-a efectuat EKG, care a iesit normal. Dupa ce i-am explicat ce simt si cum ma doare (e important, durerea, ca si starea de rau general, apare in repaus, de exemplu cand ma uit la televizor), mi-a prescris un tratament cu Betalok zok 1/zi, si mi-a pus un Holter pentru tensiune si unul pentru ritm cardiac. Bineinteles, in perioada de 24 de ore cat le-am avut, m-am simtit foarte bine, n-am avut nimic. Ca atare, si rezultatele au iesit foarte bine. Doamna doctor mi-a dat, totusi, urmatorul tratament : dimineata 1 Tritace, la ora 11,00, 1/2 Betalok Zok de 25, la pranz o aspirina cardio, iar seara, 1 Betalok Zok. A motivat ca trebuie sa-mi scada tensiunea de la 12-13 la 11, si m-a anuntat ca acest tratament trebuie sa il iau cam toata viata, fiind un tratament de intretinere. Este adevarat, durere puternica in piept nu am mai avut, insa stari de rau au mai fost (asa, ca o "sfarseala" ce se instaleaza brusc, insotita de o usoara stare de voma). Intrebarea mea este urmatoarea (si va rog mult, daca se poate, pentru un specialist): e normal acest tratament? sau ar trebui sa mai fac ceva investigatii, ac***a in vedere starile de rau, cat si faptul ca, din cand in cand, simt asa, ca o greutate care sta pe torace, sta acolo, fara sa-mi perturbe activitatea, dar e deranjanta. Apropos, probleme cu respioratia nu am avut niciodata si nu am. Multumesc mult pentru rabdare.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Poate fi un simplu atac de panica. Nu ezitati sa va faceti toate analizele si daca ies bune, consultati un psihoterapeut.