transpozitie de vase mari

Boli de inima

Postata de Adrian-Ionut cu 15 ani in urma.

ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu transpozitia de vase mari corectata si endocardita? mai cunoasteti cazuri de persoane operate de transpozitie de vase mari, cum evolueaza?

Raspunsuri (5)

jeni stefania

acum 15 ani

Transpozitia de vade mari (aorta si artera pulmonara)se corecteaza chirurgical. Interventia chirurgicala consta in crearea sau in marirea unei comunicatii interauriculare printr-un cateter cu balonas introdus in inima, ceea ce asigura amestecarea celor doua circulatii. Corectia chirurgicala completa se face in majoritatea cazurilor inainte de 6 luni, interventia constand in repunerea celor doua vase in locul lor normal; rezultatul este, in general, satisfacator. sper ca lucrurile se vor rezolva bine.

gavrila cristina

acum 13 ani

buna...vad ca mesajul a fost postat acum un an..daca mai aveti nevoie de ajutor va puteti adresa Institutului Fundeni din Bucuresti, sectia de Cardiologie de la etajul 7, la domnul conferentiar Ion Mircea Coman!Dumnealui se ocupa de pacientii cu malformatii congenitale de cord!
mult succes

madalina

acum 13 ani

daca nu stiati la noi in tara exista de 6 ani institutul de boli cariovasculatre si transplant din tg mures care are sectie de chirurgie cardiovaculara pediatrica unde se opereaza orice fel de malformatie congenitala cardiaca (DSA ,DSV.TVM.T4F, SI MULTE ALTELE)ACESTE OPERATII sunt facute de dr.Horatiu Suciu si echipa lui

mihesan maria

acum 13 ani

am un baietel de 12 ani si are cardiopatie corectata de vase mari .si as dori daca se poate sami explice cineva cu poze va rog ce anseamna.va multumesc anticipat.

cosmin

acum 11 ani

salut ! Am 31 de ani si sufar de transpozitie corectata de vase mari congenitala si un bloc A.V. grad 3(total) iar acum am nevoie sa pun un pacemaker permanent pt ca inima bate cu 38 batai pe minut . ma puteti indruma la un medic, care sa fi intalnit asemenea caz pt ca este unul destul de rar . Multumesc !