Tensiunea oscilanta

Boli de inima

Postata de Bogdan. cu 9 ani in urma.

Buna seara,de o perioada tensiunea mea a inceput sa oscileze.adica odata 14/5, odata 9/5,13/6 si tot asa.De asemenea pulsul,pana acum era in general maricel 80-90 iar acum sunt momente cand ajunge la 52-60.Cand este mica tensiunea ,in special cea mica am ameteli iar noaptea nu pot dormi,ma trezesc din ora in ora cu mainile si picioarele amortite...
P.S am 23 de ani si ~60 kg. Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Aparent aveti o tensiune oscilanta. Ar fi bine sa montati un Holter de tensiune arteriala pe 24 de ore. Daca diagnosticul este pozitiv se impune un Doppler arterial de triunchiuri brahiocefalice si artere subclave.

www.inimed.ro