tensiune oscilanta

Boli de inima

Postata de mirelad cu 12 ani in urma.

mama mea in varsta de 62 ani are tensiune arteriala oscilanta cand 15 cand 8 va rog sa-mi spuneti un remediu

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru a avea niste valori concludente, e necesar ca tensiunea arteriala sa fie masurata in mod corect: dupa 10 minute de repaus , in pozitia decubit dorsal (pe spate) sau de sezut, la ambele brate. va puteti realiza un jurnal si sa consultati medicul cardiolog curant pentru o revizuire corecta a terapiei. poate fi necesar realizarea unei monitorizari Holter (pe 24 ore) .

mirelad

acum 12 ani

multumesc ! o zi buna !