tensiune arteriala

Boli de inima

Postata de violeta0740 cu 13 ani in urma.

buna ma numesc violeta si am si eu o intrebare, sotului meu i sa descoperit tensiune la o mana 15 cu 8 si la cealalta 13 cu6 are 1,76 si 76 kg iar la piciorul drept are o entorsa de gradul 2(ii mai sare cate odata si genunchiul )as dori daca se poate o cura de ceaiuri sau un medicament ceva. va multumesc

Raspunsuri (2)

mikmok

acum 13 ani

Ar fi bine ca sotul sa mearga sa-si faca investigatii medicale. Valorile unei tensiuni nu trebuie luata o singura data, de aceea este bine sa mearga la medic.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

A doua oara i s-a luat tensiunea pentru ca prima data era putin crescuta (15/8). Ca tensiunea sa se normalizeze ar fi bine ca sotul sa evite consumul de sare in mod special.
Pentru entorsa de gradul 2 si problema de la genunchi ar trebui sa consulte cat mai repede un medic ortoped.