tahicardie

Boli de inima

Postata de axxx cu 12 ani in urma.

buna ziua
am 13 ani si de vreo doua lui am crize de tahicardie de cam 220 batai pe minut
dupa prima criza pe care am avut-o am fost la spital,acolo aveam 155 bpm si tensiune normala
as dori sa ma ajutati pt ca in tipul unei crize respir destul de usor si nu ma doare inima deloc,nici ameteala nu am.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tahicardia (mai mult de 100 batai/minut) apare in urma efectuarii un efort fizic, in situatii de stress emotional, in afectiuni tiroidiene, in afectari cardiace, in urma consumului unor bauturi (cafea). ar fi bine sa va adresati medicului de familie , va obiectiva existenta sau nu a tahicardiei (prin ascultatie), va poate indica efectuarea unei electrocardiograme, eventual si un consult endocrinologic.

dan

acum 12 ani

doreste sa ii dati un sfat nu sa ii spuneti definitia tahicardiei, :)