Tahicardie in fiecare zi

Boli de inima

Postata de lorica ael cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Acum 2 saptamani m-am trezit cu o tahicardie urata, aveam in jur de 150 batai\min...am luat Lokren(ce iau eu de obicei) ,dar nu mi-a trecut si am chemat salvarea. Pana a venit salvarea( dupa 45 de min) mi-a mai trecut, insa aveam pulsul 107 si tensiunea 120\80. De atunci am o stare foarte p***a dimineata, nu pot sa stau 5 min fara sa-mi iau lokrenul dimineata deoarece ma apuca crizele( am incercat si din nou am chemat salvarea). Am o stare de neliniste, un gol in stomac si trebuie sa stau o ora in pat sa ma linistesc, dupa care plec la servici. Am facut analizele la sange si astept sa primesc raspuns pentru a maerge la cardiolog. Am prolaps de valva mitrala cu regurgitare usoara si ma intreb daca este posibil sa am vas ingrosat.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ingrosarea vaselor ( prin placi de aterom) este posibila, insa aceasta nu ar explica simptomele dumneavoastre. Este bine sa consultati medicul cardiolog.

preotu mihaela

acum 11 ani

buna seara
eu am avut aceleasi simptome ca si dvs si nu am stiut ca am prolaps de valva mitrala pana nu am ajuns la dl.dr.prof.Apetrei de la clinica Euromedic , este langa spitalul Fundeni.....in caz ca doriti un medic bun.
Multa sanatate!

lorica ael

acum 11 ani

Buna ziua!
Rezultatele la sange sunt bune. Monitorizarea cu aparat Holter a iesit ok. Mi-a spus sa iau lokren + calciu si magneziu. Astea sunt stari de panica 90% + prolapsul. Ideea este ca in fiecare an sa mergem la medic pentru consultatii (pentru binele nostru).
Inca mai am stari de ameteala, voma, neliniste, dar sper sa-mi treaca cat mai repede.
Va multumesc pentru sfaturi si opinii.
Multa sanatate!