tahicardia sinusala

Boli de inima

Postata de ancusor cu 11 ani in urma.

buna ziua am si eu o intrebare.am tahicardie sinusala de 2ani pe baza de stres am facut o,in prezent iau concor de 25 dar tot mai am zile cand nu ma simt prea bn,niste stari ciudate.am facut ecograf si electograma la inima si nu am nimik.am o senzatie de sufocare pe care nu stiu de la ce o am.acuma intrebarea mea este daca am vreun risk sa fac vreo boala de inima din cauza asta?am 23 de ani

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca ritmul cardiac este mentinut in limite normale ( sa nu depaseasca 100/min in repaus) sub tratament atunci nu exista riscul de a dezvolta alte suferinte ale cordului. Tratamentul de electie este cel cauzal, adica evitarea stresului.
Este recomnadat sa faceti evaluari cardiologice periodice.