sunt apt de munca

Boli de inima

Postata de ionel30133108 cu 14 ani in urma.

am fost diagnosticat cu cardiopatie ischemica in urma unui infarct de miocard,HTA de grad 3,cu aceste boli mai sunt apt de munca

Raspunsuri (7)

mariaioana99

acum 14 ani

nu prea va trebui sa va faceti dosar de pensionare daca asta e scopul

Pop Florica

acum 14 ani

Am fost diagnosticata cu insuficienta aortica usoara, as vrea sa stiu daca a mai avut cineva asa ceva, sa stiu cum a avut simptomele? Multumesc!

ionut

acum 14 ani

am fost diagnostica cu insuficienta mitrala usoara ar trebui sa imi fac probleme mari si mia dat sa iau si bisoprolol am 27 ani

radu

acum 14 ani

nu este o problema mare.bisoprolol este un betablocant.posibil aveti putin palpitatii.bete blocantele se foloses in palpitatiile pana se scada din puls adica din munca inimii.cat inima bate des si atit munceste inima si mai mult si pacientul oboseste.trebuie sa faci la 24 luni un consult si un ecografie cardiaca si sa vezi evolutia bolii .

maria

acum 14 ani

bisoprolul reduce bataile inimii?? se ia cu reteta sau la liber? daca am palpitatii si in afara multiplelor crize de inima frecvente, palpitatii foarte mari,dar neinsotite de dureri de inima, pot lua bisoprol.....sau pot face infarct? sufar de anghina pectorala si insuficienta cardiaca si am crize de inima aproape de 3 ori pe saptamana.Multumesc

mara

acum 14 ani

am valva mitrala ingrosata ,dureri in spatele inimii, ma doare mana stanga ameteli, ce am oare....?

maria

acum 14 ani

de la valva mitrala ingrosata rezulta o boala numita insuficienta cardiaca de care sufar eu.nu trebuie sa-ti lipseasca un spray cu nitroglicerina ca la fiecare criza de inima sa iti dai sub limba .Acest spray nu inlocuieste medicamentele.Aici doar medicul iti poate spune ce poti lua. Eu am luat diacordin si am facut un preinfarct,pentru ca nu a fost compatibil cu inima mea. De atunci am crize dese de inima, manifestate prin palpitatii puternice, ma sufoc iar inima ma doare cumplit, o gheara imi cuprinde inima si mi- o strange rau, sau junghiuri de parca cineva imi infige cutite in inima si la aceste "cutite" nu mai pot respira,daca respir "cutitul "se infige mai rau in inima si durerea e imensa.
Neaparat trebuie sa mergi la medic si sa faci toate investigatiileposibile la inima si sa ti se prescrie medicatie corespunzatoare pe care inima ta sa o accepte,daca nu imediat schimbata.