suflu extrasistolic

Boli de inima

Postata de Berbente cu 11 ani in urma.

am de mult suflu sistolic, cand eram in liceu. mentionez ca fac destul de des sport: fotbal, cateodata basket. acum la un medic pentru vizite anuale doctorul a spus ca am suflu extrasistolic. am citit cateva raspunsuri si nu prea inteleg ce inseamna. dureri nu am in piept. dar nu stiu cat de recomandat este sportul...:-) puteti da o lamurire mai pe intelesul tuturor, mai putini termeni medicali si daca se mai poate juca fotbal din cand in cand.?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista 2 categorii mari de sufluri: sistolice si diastolice.
Inima este alcatuita din 4 cavitati : 2 atrii si 2 ventricule, iar sangele circula din atrii in ventricule. Suflul sistolic apare in timpul contractiei ventricului ( care in mod normal impinge sangele in artere: pulmonara din ventriculul drept si aorta din ventriculul stang) si inseamna ca se permite intoarcerea sangelul in atrii ( ceea ce nu este normal) . Nu exista suflu extrasistolic ci doar aritmii extrasistolice = batai anormale ale inimii.
Pentru un diagnostic cert va recomand sa efectuati un consult cardiologic in care sa se efectueze elecrocardiograma ( care permite evidentierea aritmiilor) si o ecografie cardiaca ( care vizualizeaza posibilele sufluri). Numai examenul obiectiv, in care se asculta inima ,stabileste mai greu un diagnostic exact.

Berbente

acum 11 ani

am facut ekg saptamana aceasta si asa imi aparea pe foaia ce iese din aparat...odata batea mai tare odata mai incet dar fara pauze..
astept raspunsul sa vad daca e grav am sa ma duc la un control mai amanuntit. multumesc mult!

Berbente

acum 11 ani

am facut ekg saptamana aceasta si astept raspunsul...daca va trebui sa fac ceva teste in plus.
apareau bataile inimii una mai incet alta mai tare....tot la 4 sau 5 batai tari una sau doua mai incet. si din cate am vazut eu batea regulat. oricum nu ma pricep eu. multumesc oricum !