Sistoza aortica

Boli de inima Proteze cardiace supape valve de tesut

Postata de RG cu 13 ani in urma.

Pe site-ul Dvs, la acest capitol "Stenoza aortica", la paragraful
"Pronostic" am gasit scris faptul ca speranta medie de viata la persoanele diagnosticate cu aceasta boala este de 2-3 ani.
Este o informatie reala?
Deoarece, o persoana apropiata a fost diagnosticata cu aceasta boala,
astept cu interes raspunsul Dvs si eventuala propunere a unui tratament.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 13 ani

Depinde de gradul stenozei aortice. Tratamentul cât şi supravieţuirea depind de gradul stenozei (diametrul orificiului stenozat şi simptomatologie). Tratamentul variază de la simpla urmărire în stenozele uşoare, până la tratament chirurgical (proteze valvulare în formele severe). Supravieţuirea de 2-3 ani este pentru formele severe netratate sau cele cu complicaţii miocardice.

RG

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns.
Diagnosticul este Stenoza Aortica Degenerativa Medie.
Imi puteti spune cat de grava este situatia?
Multumesc,

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă sunt simptome alarmante (dureri de inimă, pierderea conştienţei, lipsa aerului la eforturi mici sau în repaus), probabil va fi necesară operaţie. Dacă nu, evoluţia bolii trebuie urmărită îndeaproape de un cardiolog.

Dr. Horatiu Moldovan

acum 13 ani

Informatia este reala. Solutia terapeutica este chirurgicala. Este indicata
inlocuirea valvei aortice cu o proteza valvulara.
Este vorba de o interventie chirurgicala pe cord deschis care se poate face in
conditii de siguranta in toate centrele de chirurgie cardiaca din Romania.

RG

acum 13 ani

Daca persoana in cauza este in varsta, 64 ani, se recomanda interventia chirurgicala?
In plus sufera si de Astm bronsic.
Multumesc,

Medic Epuran

acum 13 ani

Vârsta şi astmul bronşic nu reprezintă indicaţie chirurgicală, decât doar dacă în cazul astmului, este sever (insuficienţă respiratorie) sau netratat.