sistola cardiaca

Boli de inima

Postata de carmen.marius cu 11 ani in urma.

buna seara...mama mea are mari probleme de sanatate...diabet{insulina},hemipareza pe partea dreapta in urma unui accident vascular ischemic,artrita psoriazica,iar azi a fost la cardiolog si i sa spus ca are sistola cardiaca ...iar in ultima luna acuza mari dureri in zona inimii si batai cardiace aiurea...imi puteti spune ce e cu sistola cardiaca ca nu am inteles ce se intampla cu inima ei?va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sistola se refera la contractia inimii, cand aceasta impinge sangele in vase...Acesta nu este un diagnostic, probabil ati inteles gresit.

carmen.marius

acum 11 ani

Da am inteles gresit dar am mers cu ea la Institutul Inimii din Cluj si au internato..si mi sa spus doar ca inima este praf..iar dupa ce voi primi alte detalii o sa revin cu intrebari..va multumesc mult...