Simptome ciudate!

Boli de inima

Postata de Cristian116129550 cu 12 ani in urma.

Am 40 de ani ,fumator si consumator de cafea in antecedente. Am varice la gamba dreapta iar de 3 ani am cateva simptome pe care majoritatea medicilor la care am fost le considera ciudate.
Cand intru in apa rece imi apar pe corp pete rosii cu diametrul de 5-8 mm, iar cand consum alcool chiar si moderat am dureri in ambele gambe. Care ar putea fi cauza ? Multmesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs este vorba de tulburări ale circulaţiei sângelui, la nivelul vaselor mici de sânge: arteriole şi capilare (se produce o vasodilataţie, de aici provenind şi apariţia acelor pete rosii cu diametrul de 5-8 mm). Acelaşi fenomen şi anume vasodilataţia vaselor sangvine se produce şi în urma consumului de alcool

Jan

acum 12 ani

Colegule
Lasa-te de fumat ,o cafea pe zi si fara alcool ...cam nasol !
Am trecut prin asta si eu .

Nirolf

acum 12 ani

Aveti varice si mai consumati cafea si tigari? Cautati sa va modificati obiceiurile si alimentatia pentru ca nu este bine ce faceti. Banuiesc ca nu este o simpla varice, ci una cauzata de insuficienta venoasa, si asta este agravata de obiceiurile din viata: consumul de cafea, tigari, sedentarism, alimentatie. Aceasta poate cauza diferite afectiuni ale membrelor, de la ulcer varicos pana la cangrena, iar insuficienta venoasa profunda, daca suferiti si de aceasta afectiune "ascunsa" poate cauza embolie pulmonara, atac de cord sau atac cerebral.