simptome ciudate la nivelulu inimii

Boli de inima

Postata de mariana574 cu 12 ani in urma.

am 42 de ani si intr-o dimineata am simtit ca inima o ia razna, cu stare de lesin si transpiratie,dupa o cafea prea concentrata.Am facut EGK rezultatul a fost RITM SINUSAL NORMAL,COLESTEROL=213,TRIGLICERIDE 106,TA=130/80,PULS=65/MIN.Trebuie sa mai fac si alte analize sau sunt suficiente si pot sa stau linistit??.Alcool nu consum deloc.Aceste simptome au mai fost in urma cu doi ani dar tot de la cafea prea multa,si atunci am facut un EGK iar medicul a spus sa ma odihnesc si ca totul este in regula.VA MULTUMESC PT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA.

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul dumneavoastra analizele de rutina presupun masurarea tensiunii arteriale, a pulsului, un EKG, o ecografie a inimii, analize de sange (ck-mb, troponine...). totusi, daca ati fost la medicul cardiolog si in urma consultului si al analizelor s-a infirmat orice afectiune cardiaca, atunci cauza simptomelor dumneavoastra ar putea fi excesul de cafea. de fapt, orice persoana ar consuma cantitati foarte mari de cafea, ar avea la un moment dat palpitatii, stari de lesin, transpiratii, etc.
recomandarea ar fi dieta pentru normalizarea valorilor colesterolului si evitarea sau scaderea consumului de cafea. daca si in aceste conditii vor reapare acele stari descrise mai sus, atunci trebuie cautata alta sursa a simptomelor.

va urez o zi buna