sfat in leg cu tensiunea

Boli de inima

Postata de sorinavalentinap cu 10 ani in urma.

din aprile dr internist mi-a zis sa iau captopril si tertensiv toata viata ptr ca in ianuarie am avut 18 cu 9 in aprilie cand m-am dus iar la dr ,am avut 15 cu 10...ieri cu tratamentul respectiv aveam tensiunea 10 cu 6 si pulsul 55,azi dim am avut 11 cu 9 si puls 75.nu stiu ce sa fac daca am tensiunea mica trebuie sa numai iau captopril si tertensiv...aseara si azi nu am mai luat,de frica sa nu mi-o scada mai rau... un sfat va rog...

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Ar trebui sa faci niste investigatii la un medic cardiolog : EKG si ecocardiograma.......Si ..Da! tratamentul pentru afectiuni cardiologice se ia toata viata, iar eventualele schimbari le face doar medicul, in urma investigatiilor anuale [ in cel mai bun caz]. Am trecut si eu prin perioada in care-mi luam tensiunea de " n" ori pe zi........nu are rost sa te stresezi. Nu este bine sa-ti intrerupi singura tratamentul.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Tratamentul de tensiune trebuie ajustat periodic, in urma evaluarilor, de preferat, intr- o clinica de cardiologie. Nu se ia acelasi tratament toata viata.
Asadar, consultati medicul cardiolog.