se poate?

Boli de inima

Postata de andreea2creazy cu 12 ani in urma.

buna ziuqa se poate sa ai tromboza venoasa profunda la varsta de 25 ani si sa nu ai nici un simtom?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Medicul curant va diagnostica tromboza venoasa profunda (TVP) pe baza istoricului medical (medicamentele pe care le luati, interventiile chirurgicale sau accidentele recente), a factorilor de risc ( TVP in trecut, obezitate, pilule anticonceptionale, gravidele, primele 6 saptamani dupa nastere, infarct miocardic in trecut, accident vascular cerebral sau insuficienta cardiaca, tratament pentru cancer, varsta peste 60 de ani) a examenului fizic si a rezultatelor unor analize (d dimeri). La examenul fizic, medicul va verifica semnele de TVP la picioare ( umflarea piciorului sau coapsei, durere in picior care se agraveaza la mers sau la statul in picioare, senzatie de caldura si coloratia rosie sau albastruie a pielii), va masura tensiunea arteriala si va asculta inima si plamanii. Se indica efectuarea ecografiei doppler vasculara a membrelor inferioare in eventualitatea depistarii unor trombi.