sange din nas la oameni varstnici

Boli de inima

Postata de oanagaby cu 12 ani in urma.

buna seara! bunica mea are 82 de ani, ia pastile de inima de 3 ani, iar de 2 saptamani ii curge sange din nas seara. care este cauza? va multumesc!

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Epistaxisul (hemoragia nazală) se poate datora hipertensiunii arteriale (HTA) şi poate reprezenta un semn ca HTA nu este controlată în mod eficient (regim alimentar hiposodat şi medicamentos). Deasemenea cauza ar putea fi reprezentată de prezenţa aterosclerozei (îngroşarea pereţilor vaselor sangvine), afecţiune care survine la persoane în vârsta sau la persoane obeze sau consumatoare de tutun şi alcool în mod exagferat sau care prezintă:
- un stil de viaţă sedentar şi un regim alimentar neechilibrat
- hipertensiune arterială
- diabet zaharat;

Dada

acum 12 ani

Hemoragiile repetate duc la anemierea organismului. Penntru oprirea hemoragiei nazale ar trebui sa mergeti la dr. Masurata tensiunea arteriala, tratament adecvat. Sanatate.

brebu florentina

acum 10 ani

Buna ziua!
Mama mea are varsta de 79 ani si de o luna are probleme cu sangerarea nazala. A fost si la medic si dupa doua saptamani a inceput iar sa aiba probleme cu sangerarile. I s-a oprit sangerarea prin tampon in nas aproape 3 zile si injectabile cu vit, K. Mentionez ca are tensiunea normala 9 cu 5, iar cand ajunge la 11 cu 5 ii se porneste sagerarea. De cele mai multe ori o opreste ea cu tampoane in nas cu zeama de lamaie si medicamente tarosin.
Analizele i-au iesit bune.
Ce ati mai sfatuio sa faca?
Va multumesc anticipat si as dori un raspuns pe email [email protected]

[email protected]

acum un an

Probabil când se emoționează sau se enervează îi creste tensiunea su atunci îi pocnesc vasele de sânge. Căutați sfatul unui specialist .