sa am oare insuficienta venoasa sau purpure capilara?

Boli de inima

Postata de user23312 cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu daca simptomele pe care le am,adica incepand de la gamba pana la glezna imi apar pete mici rosii-violacee, dupa care totul se transforma intr-o pata mare pe toata suprafata piciorului, sa fie o insuficienta venoasa sau purpure capilara?Ce tratament ar trebui sa urmez?Cat de grav este, am 33 de ani?

Raspunsuri (4)

laura

acum 12 ani

De ce nu mergeti la un medicul de familie,sa va spuna ce aveti sau sa va trimita la un specialist,pt un diagnostic corect si un tratament adecvat..

user23312

acum 12 ani

am fost saptamana trecuta, si mi-a prescris detralex, cetebe pt. intarirea vaselor capilare si fluocinolon unguent, insa si medicul era nedumerit oarecum intrucat cele doua boli se confunda foarte usor, avan aceleasi manifestari si simptome.Oricum multumesc pt. comentariu . O zi buna.

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Exista posibilitatea de a deosebi cele doua boli. Va recomand un consult de chirurgie vasculara-flebologie.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
[email protected]

Doru Todoran

acum 10 ani

Asa am avut si eu, simptomele de genul acesta, in cazul tromboflebitei. La mine s-a intamplat sa rezist foarte mult cu dureri, furnicaturi si presiune a picioarelor, plus ca aveam si vene de culoare rosiatica- violace cum spui tu. Poti consulta si mai multe despre simptomele bolii pe site-ul http://sanatatepascupas.ro. Este bine oricum sa mergi cat mai repede la medic pentru investigatii amanuntite.