Rezultate examen cardiologic

Boli de inima

Postata de mbrs cu 9 ani in urma.

Bună ziua!
La un examen cardiologic (consultație+ecograf+EKG) fratele meu a primit următoarele concluzii:
insuficienta mitrala grad i
insuficienta tricuspidiana grad i
insuficienta aortica grad i
insuficienta pulmonara grad i

Medicul cardiolog care a văzut aceste rezultate și a zis că sunt lucruri nesemnificative, și, mai mult, nu le-a consemnat în scrisoarea medicală.

Cât de grav este ce are fratele meu?

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Ar fi interesant de ce fratele a solicitat o consultatie la cardiolog. Exista factori de risc? Nu pot preciza daca exista o problema sau nu pe datele care le am acum.
Daca aveti nevoie de o a doua opinie, va astept la o consultatie.

www.inimed.ro

TUTU

acum 8 ani

buna ziua , am fost diag cu fibrilatie atriala , bci, hta std2 grup mde risc inalt , insuficienta aortica usoara , insf usoara, toate aceste diag au fost puse in urma urmatoareloe ivestigatii ekg eco transtoracic eco transesofagian eco holter, ca tratament mi-a dat furosemid , , eliquis bilobil aspacardin , cordarone controloc .M-ia zis ca tot raul pleaca de la fia atriala si ca va trebuii sa urmez op de ablatie pt a scapa de tulb de ritm .Doresc sa stiu tratamentul este corect ? daca fac ablatie voi scapa de fibrl atriala si necazurile ei ? nu e cazul pt a se intervenii kirurgical pt valve? ms mult