reumatism

Boli de inima Boli de inima reumatice

Postata de sclava_dragostei cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticata cu reumatism se vindeca aceasta boala sau nu?

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca ar fi sa glumim am raspunde ca Reumatismul nu este o boala care se vindeca. De ce ??? Pentru simplul motiv ca pe oricine intrebi cum sta cu sanatatea ?? Toti vor raspunde,ca in afara de reumatism ( la coloana cervicala , la coloana toracala, lombara sau la incheeturi (articulatii ) unde ma supara acest reumatism, nu asi avea probleme. Dar realitatea este alta :Reumatismul este o boala care depistata si tratata la timpm si corect se vindeca. Reumatismul poate sa aiba ca punct de plecare un focar de infectie dentar, focar de infectie amigdalian ,sau din oricare loc al organismului si daca este neglijat ( nu i-se acorda importanta , nu este tratat corect ) poate evolua lent, devenind cronic si cu complicatii. De aceea se si spune, despre aceasta boala ca : -- Reumatismul linge articulatiile si musca (in timp ) Inima. Adica de la o simpla durere de articulatii poate sa ajunga la boli grave de inima,adica reumatism cardio articular si de aici..... multe si alte multe forme
Simptomele cele mai importante ale Reumatismului ,pe langa cele date de infectia de focar sunt modificate si VSH; Nr. de Globule albe ; ASLO , ; Proteina C reactiva, Fibrinogenul si atentie..... chiar Tensiunea Arteriala Prevenirea sa consta in profilaxia oricaei imbolnaviri. Sanatate

sclava_dragostei

acum 12 ani

reumatism la inima cum mia spus medicul sa ars o aorta !!!!! in acest caz ce trebuie sa fac ?

Dr. Horatiu Moldovan

acum 12 ani

Daca ati suferit de reumatism articular acut si in urma lui sinteti purtatoarea unei valvulopatii aortice este necesar consult cardiologic care are la baza in primul rind o echocardiografie. Uneori poate fi necesara o interventie chirurgicala cardiaca.

Conf. Dr. Horatiu Moldovan
[email protected]

lopez

acum 12 ani

Buna ziua,
In copilarie am avut inceput de reumatism la inima, de la o infectie a unei masele. Am facut tratament timp de un an de zile cu moldamin si diverse pastile...rusesti...nu mai tin minte exact cum se numeau. Dupa tratament am facut din nou analize si totul era in regula.
Peoblema este ca acum sunt in S22 de sarcina si de cateva zile simt ca o amorteala in partea stg sub coasta. Nu pot descrie exact simptoma, stiu doar ca e destul de sacaitoare.
Imi puteti da un sfat? aveti idee cam ce ar putea fi?

andreea

acum 10 ani

am fost diagnosticata cu bloc de ramura stanga probabil daorita unei infectii post strptococice probele reumatice toate pozitive fibrinogenul mare protina c pozitivace sfat pimesc