Retentie apa.

Boli de inima

Postata de Adriana351 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Sotul meu de 59 ani, a suferit in mai 2011 , montarea unui stent , a urmat tratamentul indicat de medicul cardiolog, a facut testele necesare dupa 9 luni, au iesit bine, insa de cateva saptamani,are retentie de apa, desi urmeaza si acum tratament, ia si un diuretic si totusi....
Ce ma sfatuiti? va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati unui medic de medicina interna sau cardiologie pentru o examinare clinica si instituirea tratamentului adecvat.

Retentia de apa

acum 12 ani

Nu ati precizat unde este retentia de apa. Retentia de apa vine in 90% din cazuri de la rinichi si in restul cazurilor de la inima sau ficat. Insa cardiacii au des probleme si cu rinichii.
Pastilele de retentie de apa pe care le ia nu elimina cauza ci scoate cu forta apa din corp impreuna cu multi electroliti necesari si va duce la boli mai grave. Nu trebuie insa sa va astepti ca medicii sa stie ce v-am spus eu aici.