Resuscitarea - asistarea cardiorespiratorie (RCR)

Boli de inima Boala behcet

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Cele 2 degete plasate la baza sternului identifica apendicele xifoid .Compresiile la acest nivel se pot solda cu fracturi .Podul palmei se aseaza in jumatatea inferioara a sternnului la nivelul areolelor mamare, LINGA degetele care identifica apendicele xifoid .

Raspunsuri (4)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ar fi bine de mentinat ca ritmul la care se fac compresiile ar trebui sa fie de aproximativ 100/min.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cred ca nu ar trebui ca oricine sa execute acest masaj cardiac deoarece se pot intalni apoi complicatii grave ( lezarea sternului , perforarea plmanului etc )

comentarii utilizatori

acum 15 ani

nu cred ca este bine ca orice persoana sa faca acest masaj cardiac,nu toti sunt informati in ce consta si cum ar trebui efectuat

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am rugamintea la dv.sa ma informati cit mai mult despre boala Behcet.La adresa de mai sus si daca se poate trata in alta Tara,am inteles ca apare mai mult in zona orientului mijlociu si japonia. Am un copil de 20 ani ,si nu stiu ce sa mai fac? am uitat sa va spun Ii apare si Afte in cavitatea bucala