Puls slab 50-60

Boli de inima

Postata de angelica4049048 cu 11 ani in urma.

daca are pulsul de 5o-6o batai/minut copilul meu de 12 ani, se poate sa aiba o boala de inima?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ritmul cardiac sub 60/min se numeste bradicardie sinusala. Ea poate fi simptomatica sau nu; multe persoane au un asemenea ritm si traiesc multi ani fericiti( in general persoanele active, sportive- bradicardie constitutionala) fara a avea o problema cadiaca.
Puteti sa faceti o evaluare cardiologica copilului, insa , daca nu prezinta semne, nu se indica nici-o forma de tratament.

Anonim

acum 10 ani

Am 17 ani si de vreo cateva zile pulsul inimii e intre 66/80..dar 80 mai rar, cand fac efort.. eu inainte am avut problema cu inima sa aibe peste 100 pulsul.. l-am avut si 200.. am fost la o clinica sa-mi fac investigatii la inima si mi-au iesit foarte bune.. am o inima sanatoasa.. dar nu inteleg de ce am pulsul asa slab !! Sunt ingrijorata

ala bala

acum 11 ani

Daca copilul face sport de performanta si e f activ dpdv fizic, e chiar normal sa aiba pulsul mai scazut.

Anonim

acum 10 ani

Am 17 ani si de vreo cateva zile pulsul inimii e intre 66/80..dar 80 mai rar, cand fac efort.. eu inainte am avut problema cu inima sa aibe peste 100 pulsul.. l-am avut si 200.. am fost la o clinica sa-mi fac investigatii la inima si mi-au iesit foarte bune.. am o inima sanatoasa.. dar nu inteleg de ce am pulsul asa slab !! Sunt ingrijorata

popa catalina

acum 10 ani

am deseori pulsul 59-60 imi bubuie tamplele ma ia dureri de dupa ceafa si ametesc ce e de facut?