puls mare

Boli de inima Claudicatie

Postata de coana cu 12 ani in urma.

Barbat ,62,cu bypass la artera femurala stg.in 2009,de o luna cu puls marit numai dimineata, intre 90-105 ,sub tratament :Noliprel forte dimineata,iar seara Adalat retard 20mg.Alte medicamente Crestor 10,Pentoxifilina 400,2x1.
Dr. de familie i-a recomandat Betaloc zok 50mg,luat cu Adalatul si cu Panangin seara.
Va rog sa-mi spuneti in ce mod influenteaza betablocantele circulatia periferica .
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Beta-blocantele adrenergice determină la nivelul circulaţiei periferice scăderea tonusului de repaus ce produce vasodilataţie periferică.

coana

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns,dar totusi nu inteleg de ce in prospectul betaloc zok-ului scrie ca se ia cu precautie in claudicatie intermitenta!