Proteina C reactiva

Boli de inima

Postata de daniela.rodica cu 10 ani in urma.

Buna ziua!Am 38 de ani si mi-a iesit la analize o valoare a PCR de 5,05mg/L.As vrea sa stiu daca aceasta proteina arata faptul ca sufar de cardiopatie ischemica cronica asa cum am fost diagnosticata recent de catre medicul de familie.
Mentionez si faptul ca tensiunea se incadreaza mereu in limitele normale,ultima data am avut la mana dreapta 130 cu 75 iar la cea stanga:125 cu 75.Niciodata nu mi-a crescut tensiunea mai mult de atat.
Diagnosticul pus de medicul de familie a fost dat pe baza EKG efectuata de catre medicul cardiolog desi acesta nu mi-a spus ca as avea o boala atat de grava,urmand ca peste o luna sa ma prezint din nou la un consult pentru a vedea daca a scazut colesterolul..Colesterolul a fost initial 245,77mg/dl iar acum,a scazut la 209,62 mg/dl.
Ce alte analize se mai fac pentru a depista aceasta boala?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Proteina C reactiva este un reactant de faza acuta care creste in cadrul inflamatiilor. Valoarea mentionata nu este f mare si nu da motiv de ingrijorare.
Cardiopatia ischemica se poate diagnostica pe seama modificarilor tipice de pe EKG sau in timpul unui rest de efort.

daniela.rodica

acum 10 ani

Care sunt acele modificari tipice de pe EKB?Pot vedea un exemplu sau cum sa-mi citesc EKG?

Adrienne

acum 10 ani

Aceste modificari, doar cardiologul le poate interpreta. Nu oricine poate citi un EKG. Asteapta vizita la cardiolog , doar el este in masura sa raspunda la aceste intrebari.

daniela.rodica

acum 10 ani

Am primit acest raspuns legat de EKG-ul meu:hemibloc anterior stang precum si ischemie anterolaterala intinsa.Este o boala cronicizata deja?

Am uneori in partea stanga,spate o senzatie care seamana cu un carcel.Parca ar fi o curelusa care ma strange un pic mai jos de umar.Este semn rau?