prolaps valva mitrala

Boli de inima

Postata de bogdan765 cu 10 ani in urma.

Daca am prolaps de valva mitrala, pot consuma proteine mai multe?Merg la sala de ceva timp si ma intrebam daca afecteaza cu ceva inima, dat fiind faptul ca si aceasta este un muschi.Afecteaza alimentatia cu ceva inima sau antrenamentul?Daca da, atunci imi puteti spune cum pot creste in masa musculara fara sa fac rau la inima?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Prolapsul de valva mitrala e de obicei o afectiune benigna, intalnita la persoanele inalte, anxioase, mai frecventa la femei, motiv pentru care nu se recomanda tratament, cel mult un beta blocant

In rate cazuri este datorata unei afectiuni a sistemului conjunctiv cum este de exemplu sindromul marfan

Daca prolapsul nu asociaza o insuficienta mitrala nu ar trenui sa aveti probleme cu antrenamentul sau alimentatia

bogdan765

acum 10 ani

Pai da, mie mi-a spus medicul de familie ca s-ar putea sa creasca inima de la alimentatie care contine multe proteine.Insa cunosc destule persoane care fac sala de ani buni si au consumat multe proteine nu numai cele din mancare dar si suplimente si nu au nimic.Insa ma gandesc ca la problema mea s-ar putea sa nu faca bine.Insa vreau sa mai fac un control cardiologic si o ecografie ca sa vad daca nu cumva s-au inselat cu privire la diagnostic, acesta a fost pus cu aproape 2 ani in urma.Desi eu nu simt nimic la inima, nici o problema nu am, si de aceea ma gandesc ca poate s-au inselat, asa ca am sa merg la un spital mai bun sa fac investigatii.

bogdan765

acum 10 ani

Mai are cineva alte pareri?

bogdan765

acum 10 ani

Mai are cineva alte pareri?