prolaps valva mitrala gradul 4

Boli de inima

Postata de alina t34 cu 9 ani in urma.

Am 34 ani. De cateva zile am aflat ca am prolaps de valva mitrala gr 4 si ca trebuie sa ma operez cat mai curand. Daca a mai facut cineva aceasta operatie , la ce medic a fost, la ce spital,cum se site acum.

Raspunsuri (1)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Este foarte important sa faceti plastie de valva mitrala. Este usoara cand este implicata valva posterioara si este complicata cand este implicata valva anterioara. Chirurgul care va opereaza trebuie sa aiba minim 200 de plastii mitrale reusite. Primul in lume care a facut plastia mitrala a fost prof. Carpantier de la spitalul Georges Pompidou, Paris, unde eu am lucrat 4 ani cu acest profesor. Va astept sa vorbim.