Probleme la efort

Boli de inima

Postata de membru275395 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu 4 saptamani, in timpul antrenamentul cu greutati a deltoizilor mijlocii, am simtit dintr-o data ca pulsul mi s-a dus undeva peste 150, tensiunea arteriala o simteam mare, aveam stare de lesin, ameteala, respiratii foarte rapide si fortate, intepaturi in zona inimii. Am crezut ca am facut infarct. In maxim 2 ore am fost la cardiologie la camera de garda. Mi s-a facut EKG si ecografie si au iesit ok. In urma acestei experiente, am ramas cu o intoleranta accentuata la efort. Asta inseamna ca la orice efort mic (cum ar fi strangerea unui flexor sau urcarea a 3-4 trepte de scari) pulsul imi creste considerabil (undeva peste 100) iar tensiunea se duce imediat in 16. Am mai facut de atunci n EKG-uri si ecografii, toate au iesit ok. Ba chiar am pus si Holter EKG unde a iesit ok, fara risc ischemic, insa putin tahicardic.

Intrebarea mea: de ce mi se ridica foarte repede tensiunea si pulsul la cel mai mic efort, tinand cont ca sunt fost sportiv de performanta (4 ani volei), obisnuit cu antrenamentul cu greutati de la sala si o persoana atletica. 18ani, 78kg, 185cm

Raspunsuri (4)

FreeStyle11

acum 9 ani

Daca toate aceste investigatii au aratat ca nu e nimic in neregula, mai lipseste sa faci niste analize la sange, si cam atat.Poate sa fie caldura, cafeaua, energizante(daca consumi), sau pur si simplu te-ai speriat tu cu problema asta si ti se pare.Mai fa analize la sange sa vezi cum stai, si daca totul e ok, atunci fi mai relaxat si mergi mai departe.Si vezi sa nu te fortezi prea tare daca e cald, esti deshidratat, si ai mai baut si cafea sau energizant, e foarte rau, am un baiat la sala care acu 1 an era sa il lase inima, bine era si un pic cam gras, dar oricum la inima era sanatos, doar ca a facut aceste greseli si putea sa fie rau.Ai grija si totul va fi bine.Succes!

membru275395

acum 9 ani

Nu beau cafea, energizante etc. De hidratare nu se poate pune problema deloc. De efort nicidecum... am facut numeroase antrenamente cu mult mai intense. @FreeStyle11

FreeStyle11

acum 9 ani

Antrenorul sau cel cu care lucrezi ce zice? Poate ca el te-a supravegheat mai bine si a vazut problema.Nu stiu ce ai, atata timp cat la inima ti-au iesit bine toate, mai fa niste analize la sange sa vezi ce ai.In rest nu stiu ce sa mai faci, incearca sa nu te mai gandesti la asta, daca vezi ca nu iese nimic in neregula la analize.Bafta multa!

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Trebuie verificata toleranta la efort, nu examene in repaus. Se recomanda test de efort cu spirometrie daca acesta este normal, sunt atacuri de panica si trebuie reluat efortul progresiv.
Este important sa faceti un test de efort cu spirometrie.

www.inimed.ro