Probleme cardiace

Boli de inima

Postata de mariusbraxis cu 10 ani in urma.

Buna ziua! As dori si eu sa imi raspundeti la o intrebare, daca se poate!
Bunica mea, in varsta de 79 de ani sufera de hipertensiune arteriala si ia urmatoarele medicamente:
TERTENSIF SR 1,5 mg
PRINDEX 8 mg
BETALOC ZOK 50 mg
AMLODIPINA LPH 5 mg
Tensiunea acesteia a scazut de la valori de 20-21 la valori de 10-11, insa are in continuare stari de rau si mai ales scaderi ale pulsului la valori de 39-40. Isi ia tensiunea zilnic. Este vreo problema? Daca da, atunci incotro sa mergem?
Va multumesc pentru intelegere!

Raspunsuri (2)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

mergeti din nou la cardiolog sa va modifice medicatia. tensiunea la varstnici nu ar trebui sa scada la 10, pentru ca ei sunt obisnuiti cu valori tensionale mai mari iar la tensiuni atat de mici scade circulatia cerebrala si pot aparea ameteli, sincope si stare de rau general. o alta problema este pulsul care este prea mic, probabil din asocierea betablocantului cu amlodipina (blocant de calciu). si aceasta bradicardie poate fi simptomatica, datorita scaderii circulatiei cerebrale. ac***a in vedere ca nu tolereaza medicatia, dozele trebuie scazute sau chiar un medicament scos cu totul (betablocantul sau amlodipina). multa sanatate

mariusbraxis

acum 10 ani

Va multumesc mult!