Probleme cardiace recente

Boli de inima

Postata de teodora3085225 cu 12 ani in urma.

Sunt o femeie de 36 ani,fara probleme de sanatate pana in urma cu o saptamana cand m-am simtit foarte rau:cefalee,stari de greata,extrasistole venticulare nesisitematizate,TA 90/60,puls 100.A doua zi fara sa mai existe cefalee,extrasistolele s-au mentinut,TA a ajuns la 160/120,puls la 110.La consultul cardiologic insotit de echo cardiac s-a descoperit insuficienta de valva mitrala,insuficienta tricuspidiana si pulmonara.S-a prscris Concor si Aspacardin.Si in urma tratamentului persista extrasistolele,dar TA este la 90/60.Este bun tratamentul?Trebuie intervenit chirurgical?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Problemele d-vs probabil sunt mai vechi dar au fost accentuate de regimul termic canicular asociat probabil şi cu o insuficientă hidratare. Acest ultim aspect (hidratarea insuficientă) este primul care trebuie combătut (trebuie să aveţi o diureză de minim 2 litri urină pe zi). Tratamentul chirurgical se aplică doar formelor severe de insuficienţă cardiacă, care nu mai răspund la tratament medicamentos.