prea mare?

Boli de inima

Postata de dennnysa cu 12 ani in urma.

buna seara.am 18 ani si tensiunea 140/80.e okey sau e prea mare?ma peocupa f tare chestia asta...cateodata ma trezesc din somn cu gandul k am ceva la inima:-s.
multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile tensiunii arteriale 140/80 sunt bune. Nu aveţi motive să vă faceţi griji

dennnysa

acum 12 ani

chiar daca cateodata simt k ma inteapa sau k ma jeaneaza??adica ma inteapa doar daca ma gandesc la asta...intr un fel sunt sigura k e doar o panica,k e doar ceva psihic dar simt nevoia sa aflu acest lucru si de la un specialist.
multumesc frumos!

Medic Epuran

acum 12 ani

Cum bine aţi precizat, starea de panică poate genera falsa impresie şi senzaţie de durere şi junghiuri cardiace. Pentru liniştea d-vs aţi putea merge şi la un consult cardiologic