posibila problema a inimii

Boli de inima

Postata de cristitrs cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am 24 de ani si de cativa ani ma confrunt cu...nici nu stiu cum sa o numesc...o problema la inima: cateodata cand stau in pat sau la birou, simt cum inima "o ia razna" pentru 1-2 secunde.Nu stiu cum sa explic...are un fel de bataie haotica si parca simt ca se umfla si se chinuie sa-si revina.Prima data am simtit acest lucru acu cativa ani (6-7) si pot sa spun ca mi se intampla destul de rar (cam o data la 2-3 saptamanai, poate si mai rar) insa saptamana aceasta mi s-a intamplat de vreo 2 ori si mi-a atras atentia mai tare.Am mai cautat articole si pe tema aceasta si am tot dat de termenul extrasistole ventriculare iar informandu-ma despre aceste afectiuni am gasit tot felul de informatii contradictorii: unii ziceau ca e normal iar altii ca e destul de grav.
Sunt acestea extrasistole? Este o afectiune grava? E altceva?
In rest pot sa zic ca inima se descurca destul de bine: puls regulat, batai normale, puls intre 60 (cand stau linistit inainte sa dorm) si 80 (in conditii normale ale zilei).

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ceea ce simtiti sunt palpitatii si se datoreaza, foarte probabil la acesta varsta, unor batai premature ale inimii numite extrasistole. Pentru evaluare este recomandat sa efectuati un EKG insa acesta nu va prinde obligatoriu acele extrasistole. Puteti consulta medicul cardiolog pentru o evaluare mai amanuntita.