Pierdut mult in greutate dupe operatie de cord

Boli de inima Pierdere in greutate

Postata de Alina_2014 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Sotul meu a avut operatie pe cord deschis acum 7 saptamini. In 6 1/2 saptamini a peirdut in greutate 8kg. El era foarte slab si inainte de operatie. Acum are 76.8kg si inaltimea este de 1.83m. Este normal asa ceva? Suntem foarte ingrijorati.
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Pierderea in greutate poate fi o problema cand este asociata si cu alte manifestari posibil sotul dumneavoastra a suferit o depresie post-chirurgicala si ar trebui sa vada un psiholog daca evolutia post-operatorie cardiaca este normala.

www.inimed.ro

Mihai

acum 9 ani

Daca acum are 76,8 kg, (greutate ideala pentru1,83m) + 8 kg pierdute inseamana 84,8 kg inainte de operatie ceea ce inseamna mai mult decat o greutate perfecta la 1,83m .Este normal dar in primul rand este sanatos sa ai aceasta greutate.