picioare umflate

Boli de inima

Postata de 100770 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Va prezint urmatorul caz; mama mea,in varsta de 64 de ani,hipertensiva,a fost diagnosticata in urma cu doi ani cu cardiopatie ischemica;medicul i-a prescris urmatoarele:
-moduxin,
-panangin,
lisonorm,
omacor sau omega 3 si 6
In paralel, a administrat si optitensin si s-a simtit f.bine;problema este ca de ceva vreme i s-au umflat picioarele,mai exact talpa si pana sus la glezna si oboseste f.usor.
Va rog din suflet sa ma indrumati cu un sfat bun si avizat,ce poate fi,ce analize sa faca,ar putea fi ceva la rinichi?!
Va multumesc din suflet.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este bine sa fie evaluata intr-o sectie de medicina interna cu un buletin de analize ( + sumar de urina), ecografie abdominala, ecografie cardiaca, eventual de vase, etc.
Poate fi in cadrul afectiunilor cardiace, sau renale, sau datorita insuficientei venoase a membrelor inferioare, insa consultul de specialitate este indicat pentru precizarea diagnosticului si a tratamentului adecvat.

acum 10 ani

Va multumesc respectuos.

Carmen

acum 10 ani

Verificati reactiile adverse ale medicamentelor. E posibil sa aiba retentie de apa in organism din cauza tratamentului.

acum 10 ani

Multumesc mult de sfat,se pare ca administrarea indelungata a Lisonormului ii producea acest efect advers;a intrerupt de cateva zile administrarea si deja s-a dezumflat,am fost la medicul cardiolog si i-a intrerupt definitiv tratamentul cu acest medicament,i-a schimbat complet medicatia.
O zi buna va doresc si multa sanatate!

Adrienne

acum 10 ani

Respecta regimul alimentar hiposodic ?

acum 10 ani

Recunosc,nu respecta regimul alimentar de niciun fel,sare consuma,dar mai putina.
Multumesc.