picioare umflate

Boli de inima

Postata de andreeatudor23 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
mama mea are probleme de sanatate cu inima , glanda si mai are si diabet zaharat tip 2.
mentionez ca ia urmatoarele pastile AGEN, VASILIP , NOLIPREL, BISOGAMMA, L-TIROXIN, SIOFOR si ACTOR.
De aproximativ o luna i s-au umflat picioarele , mentionez ca pastilele de inima i-au fost preschimbate.
Multumesc

Raspunsuri (2)

roxxarox

acum 11 ani

Deobicei picioarele se umfla si de la alimentatie, sarea retine lichidele in corp,si daca mai ai si tensiune..trebuie neaparat sa te feresti de astfel de alimente bogate in saruri

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

"Picioarele umflate" inseamna de obicei retinerea apei in organism ( daca apare la ambele picioare) si poate avea drept cauza afectarea renala, hepatica sau cardica. O alte posibila cauza ar fi insuficienta venoasa cronica a membrelor inferioare care poate duce in timp la formarea varicelor.
Este recomandat sa consulte un medic internist pentru o evaluare amanuntita in vederea unui tratament corect.