palpitatii.....?????

Boli de inima

Postata de Die cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Am o mic aproblema si nu reusesc sa ajung la un cabinet medical din pacate. De doua zile am inceput sa am batai neregulate ele inimii, inima uita sa mai bata cate-odata. Am mai prezentat astfel de batai de vre-o 3 luni dar foarte rar.
cam o data la un minut apare o astfel de "uitare". Dej aincep sa ma sperii si nu stiu ce sa fac pentru ca sunt in imposibilitate de a ajunge la un medic.
Nu mai prezint nici un alt fel de simptom, doar o mica durere in spatele pietpului ca cea de la lipsa calciului, problema pe care o mai am.
Ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat pana reusesc sa ajung la un medic?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este vorba de o aritmie extrasistolica supraventriculara, adica, inima mai "scapa"cate o bataie. Acest lucru trbuie insa obiectivat print-o electrocardiograma sau monitorizare Holter EKG ( se monitorizeaza bataile inimii pe 24 de ore). Fara documentatia necesara, nu se recomanda tratament...de aceea, consultul cardiologic este necesar.