palpitatii

Boli de inima

Postata de paropary26 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Numele meu este Potorac Silvia, am 33 de ani si de ceva timp am palpitatii. Simt inima cum imi bate in gat, tremur cate o ora jumatate doua, transpir. Aceste simptome au inceput sa fie mai dese in ultimile luni. Mentionez ca lucrez intr-un mediu stresant cu trei schimburi a cate 12-13 ore. Va rog sa-mi spuneti daca e grav si ce tratament as putea urma pentru a reveni la o viata normala.
Astept raspunsul dvs cat mai curand. Va multumesc
P.S. pentru a sta noaptea treaza beau cate o ceasca de ness.

Raspunsuri (3)

elena cornelia

acum 12 ani

eu te-as sfatui sa mergi la un neurolog sa nu cumvasa ai anxietate sau epilepsie

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Palpitatiile legate de anxietate sunt percepute ca o neliniste, cu o frecventa a batailor inimii usor crescuta dar niciodata mai mare decat ritmul cardiac maxim (de 100 batai pe minut);acestea incep si se termina treptat, fiind asociate cu alte fenomene ca furnicaturi la nivelul mainilor si fetei, senzatie de nod in gat, o stare de confuzie, de agitatie, senzatie de lipsa de aer (oftat, suspin).
Conduita de stabilire a diagnosticului impune anamneza (istoricul palpitatiilor), examinarea clinica (ce include ascultatia cardiaca-a batailor inimii),urmata de efectuarea unei electrocardiograme (pentru depistarea ritmului cardiac), un consult de psihiatrie (in lipsa unor cauze organice).

Mira

acum 8 ani

Si eu aveam așa simptome ciudate! Ar tb sa mergi mai întâi la un endocrinolog, probl la tiroida sunt asociate cu anxietatatea, depresia! Multă sănătate!