palpitatii

Boli de inima

Postata de dianyta77 cu 12 ani in urma.

buna seara s dori sa stiu daca se poate ce fel de probleme as putea sa am daca tensiunea mea este cand 10/5 sau si 8 /5 cand 14/12 si am puls 82 in general indif de tensiune ? mentionez ca uneori simt inima ca imi sare din piept fara sa am vreun motiv de emotie multumesc

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este important de cunoscut dacă valorile tensionale sunt luate în aceeaşi condiţie (efort, repaus sau după efort), în aceeaşi perioada a zilei (dimineaţa, seara) sau în aceeaşi poziţie (culcată, în şezut, în picioare). Toate aceste variabile pot influenţa semnificativ valorile tensionale. Pentru a face comparaţii măsuraţi tensiunea în aceleaşi condiţii (ex: dimineaţa, înaintea începerii vreunui efort, în poziţia culcat). Aceleaşi probleme se pun şi în ceea ce priveşte pulsul. Dacă remarcaţi diferenţe mari de tensiune (mai mari de 2-3 cm a valorii maxime), sau de puls la măsurarea în aceleaşi condiţii sau dacă pulsul este neregulat problema este de strictă specialitate cardiologică

Mihaela22120678

acum 12 ani

Valorile tensiunii si ale pulsului sunt foarte variabile, pentru ca depind de factorii enumerati mai sus. Cu alte cuvinte inima se adapteaza la efort, la stres, la fica, la diverse situatii, astfel incat anumite variatii sunt normale. Mai ales la persoane tinere, exista si un anumit grad de "hipertonie simpatica", ceea ce inseamna ca inima reactioneaza mai tare decat normal la unele provocari... Nu cred ca sunt probleme deosebite, atata timp cat valorile se inscriu in limite normale, asa cum ati descris mai sus. Sanatate!

CarmenG

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica.

dianyta77

acum 12 ani

multumesc pt raspunsuri sanatate