Operatie anevrism de aorta abd. infrarenala

Boli de inima

Postata de adi lungu cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
Am o intrebare ceva mai sensibila. Operatia de tipul celei din titlu este decontata de Casa? Sunt asigurat. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, asa ar trebui.

adi lungu

acum 10 ani

Buna ziua.
Din cate am aflat, ar fi doua variante de interventie. Una, mai de amploare, cu deschiderea abdomenului (decontabila), iar a doua, "non-invaziva", cu introducerea unei endoproteze prin pliul piciorului, care ar costa cca 10.000 euro, nedecontabila. Acestea erau informatiile mele anul trecut. Ma interesa subiectul, deoarece anevrismul meu se apropie de 50 mm si, se pare, este asimetric.
Multumesc pentru amabilitate, numai bine!