necroza degetele 2 si 4 membru inferior drept

Boli de inima Prevenire necroza cutanata

Postata de Girba cu 13 ani in urma.

buna ziua. Va rog din suflet sa imi raspundeti si mie la o intrebare : Unde se poate ajunge daca perfuziile cu vasaprostan in nr.de 30 fiole efectuate nu au dat rezultat? deoarece degetul 2 este foarte grav afectat cu rana deschisa, medicul dermatolog nu vrea sa intervina, medicul cardiovascular zice ca nu poate interveni pentru amputare ca exista riscul ca cangrena sa urce mai sus? nu mai stiu dati-ne un sfat ce se mai poate face, mai sunt sperante oare ca acele rani de la degete sa se treaca? Medicul cardiovascular ne-a indicat AngioRMN si eco doppler venos pentru un eventual bay pass dar acele rani se trec? sau ajungem la amputarea degetelor eventual al piciorului cu foarte putin puls? unde trebuie sa mergem pentru a salva picioarul, nu exista nici un remediu? aceasta boala chiar nu se trateaza, sau macar nu se amelioreaza fara a ajunge la amputare?
va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Cacovean Adrian

acum 12 ani

Pana la homeopatie ar trebui incercata revascularizarea. Pentru asta faceti o ecografie Doppler vasculara competenta sau o arteriografie, care arata daca se poate face o interventie de a creste cantitatea de sange care ajunge in picior. Homeopatia poate merge in paralel cu procedurile clasice in astfel de situatii. Miscati-va rapid ca altfel se pierde piciorul. Din ce oras sunteti?

lica ionela

acum 9 ani

Buna seara am si eu o intrebare o am pe bunica mea de 78 ani are un infart miocardic acut facut in urma cu 4 ani isa recomandat vasaprosan di cauza unei tromboze la membrele inferioare e bun acest tratament