Înțepături în membre/Dureri de cap/

Boli de inima

Postata de andreea.floyd cu 9 ani in urma.

Bună ziua. De ceva timp resimt o înțepătură puternică pe mijlocul capului, presiune pe ceafă și senzația că urmează să mi se înfunde urechile. Pe lângă asta, înțepături în mâini și în degetele picioarelor. La început au fost doar furnicături subtile în vârfurile degetelor, însă acum simt înțepături pe aproape toată mâna.
Vreau să povestesc un lucru deranjat de acum câteva seri. Cu aproximativ o ora-două înainte de culcare am resimțit înțepături în limbă și senzația că ar fi amorțită. Când m-am întins în pat, am simțit o presiune pe ceafă, ca și cum ar fi ”înfundată”. Îmi bătea inima foarte tare și aveam impresia că o să mă sufoc. Pe lângă asta, gâtul se simțea umflat. Nu știu exact cât a durat dar mi se întrerupea respirația, ca și cum s-ar bloca inima. Episoadele se repetă odată la câteva seri, când mi se face foarte greață, nu pot respira prea bine și, în ciuda faptului că stau întinsă, simt că amețesc.
Alte simptome ar fi vederea înțețoșată (nu aveam probleme prea mari cu vederea până de curând), înțepături în urechi, senzația de foame la câteva minute după ce am mâncat, dificultăți de exprimare(cuvintele ies, uneori, stâlcite, sau inversez fără voie literele dintr-un cuvânt).
Orice opinie și sfat contează!!

Raspunsuri (3)

Adelina

acum 9 ani

Buna. Eu am avut aceleasi simptome si am fost diagnosticata cu tahicardie acuta..ai fost la medic ? Eu am avut multe episoade de genul acesta pana când m am dus la doctor..

Dr. Gabriela Cozmanciuc

acum 9 ani

Este foarte dificil de a pune un diagnostic si o conduita terapeutica pe niste informatii venite in avalansa. Ori reprezinta atacuri de panica, ori reprezinta o patologie neurologica importanta care trebuie evaluata serios.Daca e necesar va astept in consultatie

Utilizator21642326436

acum 10 luni

Înțepăturile (plus durerile) în mîini și picioare e posibil să-și aibă cauza într-o afecțiune a coloanei. Poate fi vorba și despre o radiculopatie (cervicală sau lombară/ sau ambele). Un RMN de coloană sau/și un consult la reumatolog ar putea să vă clarifice problemele.
.