miocardita

Boli de inima

Postata de simona212 cu 15 ani in urma.

Am si eu cateva intrebari pt un specialist in cardiologie.
Anul trecut in februarie am fost internat de urgenta la Spitalul Universitar ac***a ca simptome dureri mari in piept si in spate si varsaturi. Mai intai au crezut ca am suferit un infarct iar apoi am fost diagnosticat cu MIOCARDITA FOCALA ACUTA. La externare ca medicamentatie mi s-a dat ASPENTER, CONCOR, SPIRONOLACTONA si PRESTARIUM, reteta pe care am intrerupt-o dupa o perioada. Dupa o luna de la externare trebuia sa ma prezint la un control...control la care nu am ajuns nici azi. Acum intrebarea mea este ar trebui sa-mi fac griji in privinta miocarditei? Trebuie sa consult un medic? Este o boala care nu se vindeca niciodata? Trebuie sa continui cu medicamentatia? Am inteles ca 1/2 din persoanele bolnave de miocardita mor in decursul a 5 ani. Este adevarat? Precizez ca aveam 25 de ani la momentul internarii.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Elena farauanu

acum 15 ani

evolutia unei persoane care a avut miocardita, depinde de tipul de miocardita. miocarditele pot fii virale, bacteriene, fungice si chiar parazitare. in 95-97% din cazuri miocarditele virale se vindeca. dar sunt 3-5% din cazuri care evolueaza spre cardiomiopatie dilatativa, alte cateva procente apar ca o vindecare a miocarditei virale dar in timp de 2- 3 ani apare insuficienta cardiaca. si s-au mai inregistrat si cazuri de deces prin tulburari de conducere si afectarea contractilitatii.
sfatul mea este sa mergi la control, pentru ca cea mai buna parere este a unui medic care te consulta si iti face analize. iti doresc numai bine.

goia dorina

acum 10 ani

Am 43 de ani si simt o durere in piept am probleme cu teroida iau eutirox si cam de 2 saptamini ma doare pieptul nu tot timpul simt o pulsatie sa ma duc la medic iau si egiloc in fiecare dimineata am si o greutate cu mult peste normal