mie frica ca o sa am varice !!!

Boli de inima

Postata de Ionela46119882 cu 15 ani in urma.

Buna , in ultima vreme fiind mai mult preocupata de aspectul meu fizic am observat ca in spatele genunchiului stang venele imi sunt mai pronuntate decat pe cel drept .Eu zic ca poate fi inceput de varice(pop**ar).Vreau sa va spun ca mama mea are varice de cand m-a nascut pe mine ,ea in momentul de fata are si dureri! Eu am 26 de ani .Oare exista sanse sa o mostenesc ? Ce trebuie sa folosesc impotriva lor sa combat inca de la inceput ? Se poate face ceva ? Naturist sau oricum ... Va multumesc mult de tot .Ingrijita-va tot timpul !

Raspunsuri (7)

mihaela1062

acum 15 ani

evita sa stai prea mult in picioare.noaptea dormi cu o pernuta sub picioare.consulta un chirurg si fati oscilometria[iti va spune medicul]multa sanatate!

alina catalina128429

acum 15 ani

Da se poate rezolva ai nevoie de omega 3,dar mai bine ar fii sa putem vorbi,pa

Ionela46119882

acum 15 ani

multumesc pt mesaj , omega 3 e un medicament ? se gaseste peste tot ? mai e valabil si pt mama mea ?

Ionela46119882

acum 15 ani

multumesc mult ! eu locuiesc in italia si muncesc stand mult in picioare ,dar este posibil sa o pot mostenii pe mama mea , pt ea ce mai trebuie facut ? la ea se vad si o si dor ! multumesc inca o data si incerc sa mai stau cateodata cu picioarele pe perna dar nu dorm asa ! sanatate multa !

alina catalina128429

acum 15 ani

totus e mai bine sa vorbim.....

robert7291

acum 14 ani

in loc de perna e mai buna o patura rulata, e bine sa fie putin mai tare

Rafael3

acum 11 ani

Ce trebuie sa evitati?

Statul in picioare sau la birou timp indelungat
Aparitiei obezitatii
Expunerea indelungata la soare, baile fierbinti, sauna.
Masajele anticelulitice sau traumatismele pe traiectul principalelor vene (venei safene mari si a veni safene mici)
Sariturile, echitatia, gimnastica aerobica
Anticonceptionalele si tocurile inalte (pentru doamne)
Ce trebuie sa faceti?

In timpul statului in picioare sau la birou un timp indelungat sau in timpul unei calatorii de lunga durata cu avionul, trenul sau masina trebuie sa faceti cel putin din 2 in 2 ore urmatoarele miscari:
miscari ale gambelor (miscari de "bicicleta")
miscari de flexie si extensie a piciorului
miscari de ridicare si coborare pe varfuri
Sa faceti dus cu apa rece la nivelul gambelor de jos in sus
Sa stati cu membrele inferioare ridicate la 30 de grade in timpul noptii si in perioadele de repaus
Sa practicati mersul pe bicicleta si inotul

Cu stima,
Dr Rafael Halpern
www.e-varice.ro
tel.0740.195.363