Medicamente

Boli de inima

Postata de Oana226127988 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu angina pectorala urmez un tratament iar in urma testului de efort mi s-a spus ca nu am nicio afectiune la inima.Va rog sa-mi spuneti daca mai este nevoie sa urmez acel lung tratament.

Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul acestei afecţiuni va trebui urmat în continuare (indicat ar fi să urmaţi sfatul medicului cardiolog) trebuind însoţit şi de menţinerea unui regim de viaţă care să includă renunţarea la fumat (dacă sunteţi fumătoare), scăderea în greutate (dacă sunteţi supraponderală), practicarea de exerciţiii fizice şi evitarea alimentelor bogate în grăsimi, adică o dietă hipocolesterolemiantă şi hipolipemiantă