Ischemia arteriala periferica

Boli de inima

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

pe 14 octombrie am suferit un infart miocardic am avut zile si dumnezeu ma ajutatat si am scapat din gheara mortii nu stiu pentru cata vreme dumnezeu stie.Sunt pe tratament cu plavix metroprolol aspenter crestor si prrestarium. Problema mea cea mare acum este o durere mare si amortirea la mers a unui picior.Are legatura cu circulatia membrelor inferioare cu infartul pe care l-am suferit??Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Multumesc anticipat si va doresc sanatate la maxim.

Raspunsuri (5)

gabriela710

acum 15 ani

poate avea legatura si cu circulatia sangvina,dar poate fi si o consecinta a faptului ca datorit ifarctului suferit anterior ati avut o perioada de repaos prelungit si banuiesc..la pat,motiv pt.care se poate sa aveti acum probleme minore cu coloana,probleme ce pot da aceste simptome de care pomeniti.ar fi bine sa consultati si un medic reumatolog.sanatate multa.

veronica71

acum 15 ani

Durerea si amorteala de la picior foarte probabil nu este de la coloana. Sunteti sau ati fost fumator? Parerea mea este ca pe langa boala de inima suferiti de boala-frate a acestuia, adica de arteriopatie obliteranta (ingustarea vaselor de sange la picior). Exista 3 boli vasculare inrudite: accidentul vascular cerebral, cardiopatia ischemica (sau varianta lui - infarctul cardiac) si arteriopatia obliteranta. Daca deja aveti 2 dintre ele aveti sanse bune sa-l faceti si pe al treilea. Ele au acelasi factori de risc, acestea trebuiesc controlate, prin medicamente si stilul de viata.

Engliteruta

acum 15 ani

multumesc pentru raspuns si va doresc sanatate la maxim

streja victoria

acum 12 ani

va marturisesc ,in speranta ca voi primi un raspuns cel adevarat si ca ma veti indrepta spre un specialist care sa-mi confirme"diagnosticul"
al 68 ani ,zilnic merg f. mult,2-3 ore /zi .
de 10 ani am dureri lombare care le amelioram prin fizioterapie
am mers la Stationar Mangalia
din acest an ,in timp ce merg imi apare amorteli cu dureri {parti laterale ambele fese,coapse ,gambe } sunt nevoita sa ma opresc din mers ,ba chiar sa ma asez pe ceva
ma tine c-am 1/2 ora apoi imi continui mersul.{simptomele sunt mai accentuate pe stg.}
medicul de familie mi-a precizat dg.:lombosciatica!
am varice nu prea proeminente pe ambele gambe si fragilitate capilara gambe ,coapse.
reteta o am cu aflamil 100 mg. si detralex.
multumesc anticipat

ALINA

acum 11 ani

In urma unui PTCA cu stent PROMUS sotul meu ia trombex crestor aspenter si bisoblok.Are dureri sub forma de circei in gambe, si coapse, degetele de la miini si picioareCe ar putea fi?multumesc